FAQ

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych pytań, jakie padły w ciągu wielu lat naszej obecności na rynku. Podane odpowiedzi są oczywiście jedynie krótkim szkicem, jeśli nie znajdą tu Państwo odpowiedzi na swoje wątpliwości, zapraszamy do kontaktu, nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Dlaczego kadzidła pachną?

Zapach kadzideł pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze, pachnie kompozycja olejków, które użyto do nasączenia trociczki. Równie ważny jest naturalny zapach aromatycznych żywic, które które dodatkowo formują strukturę i kształt kadzidła.

Lubię aromat kadzideł, ale mam małe mieszkanie i po spaleniu całej trociczki zapach w domu jest zbyt mocny. Czy można tego jakoś uniknąć?

Kadzidło można spalić częściowo, gasząc go w podstawce po uzyskaniu odpowiedniej intensywności zapachu. Można je potem zapalić ponownie i zużyć do końca. Jeśli ktoś jest przywiązany do wybranego zapachu naszych kadzideł, warto sprawdzić też ofertę olejków zapachowych, świeczek lub potpourri. Wiele naszych zapachów dostępnych jest w liniach zapachowych, a więc swój ulubiony zapach można uzyskać na kilka sposobów.

Dlaczego część kadzideł trochę inaczej pachnie po zapaleniu?

Wysoka temperatura występująca podczas żarzenia się kadzidła powoduje nieuniknione zmiany zapachu części olejków użytych do produkcji. Ponadto, bambusowy patyczek będący elementem większości odmian kadzideł, spalając się, daje dodatkowy specyficzny "orientalny" zapach w tle. Wszystko razem zmienia nieco pierwotny zapach trociczki przed zapaleniem. Faktem jest również i to, że w przypadku dobrze dobranego bukietu zapachowego, ten uwalniany po zapaleniu kadzidła jest nierzadko ciekawszy, niż ten pierwotnie oceniany.

Dlaczego niskiej klasy kadzidła (głównie pochodzące z Chin) pachną bardzo słabo lub też wcale po zapaleniu?

Przygotowanie dobrego bukietu zapachowego do produkcji kadzideł wymaga wiedzy, zbliżonej do tej stosowanej przy produkcji perfum. Mówiąc w wielkim skrócie, każda kompozycja ma trzy główne nuty zapachowe. Ta uwalniana najszybciej, zwana jest nutą głowy (ang. top head notes), pachnie delikatnie i szybko zanika. Zwykle są to lekkie zapachy owocowe i część kwiatowych. Nuta środkowa, nazywana też nutą serca (ang. middle heart notes) pozostaje nieco dłużej i głównie składa się z zapachów kwiatowych, korzennych, ziołowych. Całość zamyka nuta podstawy (ang. base notes) składająca się przeważnie z żywicznych i drzewnych zapachów orientalnych. Jedynie przemyślane zestawienie wielu składników w odpowiednich proporcjach, pozwoli utworzyć harminijną, dobrze dobraną kompozycję. Dla przykładu, do uzyskania aromatów korzennego, leśnego, czy też owoców tropikalnych, nie wystarczy nasączyć surowej trociczki pojedynczym, wybranym olejkiem. Tego typu tanie i szybkie przygotowanie kompozycji skutkuje marnym, frustrującym Klienta efektem końcowym. Różnica pomiędzy dobrze i kiepsko wykonanymi kadzidłami jest podobna jak w przypadku markowych designerskich perfum oraz rozlewanych na dużą skalę ich najtańszych podróbek o podobnie brzmiących nazwach. Inna oczywiście jest skala porównawcza, ale zasada pozostaje ta sama.

Opakowania waszych kadzideł są drukowane w Polsce, może same kadzidła też robicie u nas w kraju tylko o tym nie mówicie?

Produkcja kadzideł w naszym kraju jest teoretycznie oczywiście możliwa, ale byłaby zdecydowanie nieopłacalna. Nasz chłodny klimat i krótkie lato powoduje, że produkcja i suszenie nie mogłoby się odbywać na słońcu, jak ma to miejsce w Indiach. A więc na dzień dobry mamy dużo wyższe koszty energii i magazynów czy hal produkcyjnych. Nie rośnie u nas też bambus, który wykorzystywany jest w olbrzymich ilościach. Nie mamy na miejscu także wielu innych, bardziej kosztownych składników tworzących aromatyczną strukturę kadzideł. Praktycznie wszystko trzeba by importować. Uwzględniając dodatkowo koszty transportu, takie przedsięwzięcie nie miałoby większego sensu.

Czy to prawda, że w Indiach przy produkcji kadzideł pracują dzieci, żeby obniżyć koszty produkcji?

Nie miałoby to żadnego sensu. Większość kadzideł wyrabiana jest ręcznie, co wymaga dużej wprawy, zręczności i doświadczenia. Ponadto aromatyczna masa, z której wyrabia się kadzidła jest elastyczna tylko przez pewien krótki czas i źle wykonanych kadzideł nie da się ponownie uformować. Zatrudnione przy produkcji kobiety są ekspertami w swoim fachu i wykonują dziennie po kilka tysięcy trociczek. Oznacza to, że co kilka sekund w ich rękach powstaje jedno kadzidełko. Żadne dziecko nigdy nie będzie w stanie sprostać takiej szybkości i wymaganej dokładności pracy.

Czym różnią się olejki zapachowe od olejków eterycznych?

Olejki eteryczne są w 100% naturalnymi wyciągami z roślin (lub pochodzących z nich owoców, nasion, itp), które uzyskuje się metodami destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Uzyskane w ten sposób olejki, mają przeważnie jedną dominującą nutę zapachową, która pachnie co prawda wyraziście i bardzo charakterystycznie, ale nierzadko dość surowo. W praktyce, w handlu i przemyśle kosmetycznym, stosuje się jedynie około 30-40 zapachów olejków eterycznych, które często są punktem wyjścia do dalszych eksperymentów i zastosowania w dziedzinie perfumiarstwa i aromaterapii. Olejki zapachowe, są z kolei kompozycjami naturalnych olejków połączonych z syntetycznie uzyskanymi nutami zapachowymi. Nie są więc całkowicie naturalnego pochodzenia, ale to daje z kolei praktycznie nieograniczone możliwości w dziedzinie kreacji nowych zapachów. Olejki te mają, podobnie jak perfumy, bardzo złożone nuty zapachowe. Często uzyskanie finalnego zapachu jest efektem połączenia kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu, odpowiednio dobranych składników.

Które olejki są lepsze: eteryczne czy zapachowe?

Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, do jakich celów zamierzamy używać olejki. Jeśli mają one być używane do celów aromaterapeutycznych: do inhalacji, masażu czy sauny - wówczas powinno się zastosować olejki eteryczne. Naturalne pochodzenie tych olejków zapewnia efekt leczniczy i oczyszczający organizm. Ich wadą jest jednak to, że nie wszystkim odpowiadają surowe i dość jednostronne nuty zapachowe. Jeśli natomiast chcemy po prostu nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy lub zrobić na własny użytek pachnącą kompozycję, wtedy niezastąpione będą olejki zapachowe. W rzeczywistości, znaczna część używanych przez nas na co dzień kosmetyków, perfum, szamponów czy mydeł  - jest aromatyzowana syntetycznymi ekstraktami zapachowymi. Tak popularne i znane zapachy, jak: wanilia, kawa, opium, piżmo, czy też zielona herbata, używa się prawie wyłącznie w formie syntetyku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ich naturalne odpowiedniki są chemicznie nietrwałe lub też uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest ekstremalnie kosztowne.

Czy z waszych olejków zapachowych mogę na własny użytek zrobić sobie perfumy o wybranym przeze mnie zapachu?

Oczywiście. Perfumy i wody toaletowe powstają właśnie ze zmieszania olejku zapachowego i bezwodnego alkoholu (spirytus), który działa jak rozpuszczalnik. Dzięki niemu kilka/kilkanaście dodanych do siebie olejków łączy się i tworzy bukiet zapachowy. Cała sztuka polega na tym, żeby odpowiednio je połączyć (proporcje, ilości, itp). W dziale aromaterapia znajdą Państwo propozycje kilkunastu pięknych kompozycji możliwych do uzyskania domowymi sposobami.

Czy to prawda, że wasze olejki są tak mocne, że nie powinno się ich używać bez wcześniejszego rozcieńczenia?

Nasze olejki to stężone koncentraty. Dotyczy to zarówno naturalnych olejków eterycznych, jak i tych z grupy zapachowych. Powoduje to, że w kontakcie z drewnem (meble, podłoga, itp) lub pewnymi tworzywami sztucznymi mogą spowodować odbarwienia lub nawet zmiany w strukturze materiału. Jest to skutek naturalnie zachodzącej reakcji chemicznej. Dlatego, nasze opakowania to szklane lub wykonane z odpowiedniego materiału (PET) buteleczki. Jeśli więc nasze olejki w swoim naturalnym stężeniu wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem, czyli do aromatyzacji pomieszczeń (np. poprzez kominki, potpourri, itp) nie ma żadnego problemu. Natomiast w innych przypadkach warto rozważyć ich rozcieńczenie. Najczęściej używa się do tego bezzapachowej oliwki dla niemowląt lub dobrej jakości oleju roślinnego (np. z jojoby, migdałów lub pestek winogron).

Z czego robi się potpourri?

Potpourri jest mieszanką wysuszonych części roślin: kwiatów, liści, nasion. Występuje w barwach naturalnych lub też jest zabarwione na różne kolory w zależności od potrzeby. Po nasączeniu suszu olejkiem zapachowym, w naturalny sposób uzyskuje się zapach na długi czas.

Potpourri przestaje pachnieć po kilku tygodniach od otworzenia opakowania. Czy trzeba kupić nowe?

Niekoniecznie, można po prostu nasączyć je ponownie olejkiem o ulubionym zapachu. W ten sposób postępować można oczywiście wielokrotnie.